O sztukach wszelakich - Młodzi gniewni

Młodzi Gniewni, określenie pokolenia angielskich dramaturgów, prozaików, twórców teatralnych i filmowych.
Młodzi Gniewni [ang. young angry men], określenie pokolenia angielskich dramaturgów, prozaików, twórców teatralnych i filmowych, którzy doszli do głosu w latach 56-60 XX w.
Bunt „gniewnych artystów” przeciwko mieszczańskim konwencjom obyczajowym, snobizmom klas wyższych i obłudzie zaczął się od J. Osborne’a sztuką Miłość i gniew w reż. T. Richardsona ( wyst. 1956, film 1958) i manifestem Declaration 1957 oraz powieściami: K. Amis’a, J. Wain’a. Do Młodych gniewnych dołączyli dramaturdzy A. Wesker’a, W. Hall’a a później H. Pinter, E. Bond.
Wprowadzili do teatru i filmu realizm obyczajowy i językowy, czego konsekwencją była zmiana stylu aktorstwa, reżyserii i scenografii, przeciwstawiająca się stylowi > Amerykańskiego Kina Klasycznego.
W tym nurcie znalazły się też filmy dokumentalistów spod znaku > Free Cinema; przenieśli oni do filmu fabularnego tematy o „banalnej egzystencji zwykłych ludzi”: T. Richardson Samotność długodystansowca 1962, Tom Jones 1963 (2 Oskary); K. Reisz Z soboty na niedzielę 1960; L. Anderson Sportowe życie 1963 i Jeżeli..., 1968 (Złota Palma) i in.
« powrót
facebook